Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

spswory@gmail.com

83 343 35 29

Wycieczka do Hołowna- "W Krainie Rumianku"

Dnia 27 września 2017 roku uczniowie klasy IIIa i IIIb pod opieką wychowawczyń: p. Joanny Grochowskiej i p. Barbary Panasiuk oraz p. Małgorzaty Skrzypczak wybrali się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Regionalnej w Hołownie.

 

         Podczas wycieczki mieliśmy możliwość uczestniczenia w warsztatach, dzięki którym poznaliśmy ginące zawody, zajęcia, zwyczaje i obrzędy Lubelszczyzny.

Zajęcia warsztatowe ,,Od ziarna do chleba” pozwoliły na poznanie kolejnych etapów wypieku ciasta.

Każdy z uczestników wycieczki miał niebywałą okazję własnoręcznie przygotować ciasto i upiec słodkie rogaliki w dawnym piecu chlebowym. Ponadto przemiła pani Monika opowiedziała nam o wyglądzie wiejskiej izby, w której znajdowaliśmy się i co się w niej działo od świtu do zmierzchu.

Czekając na przysmaki udaliśmy się do stodoły krytej strzechą, w której uczestniczyliśmy w młóceniu cepem, czyszczeniu ziarna i mieleniu zboża w ręcznych żarnach.

Na kolejnych warsztatach rękodzielniczych wytwarzaliśmy mydełka glicerynowe o fantazyjnych kształtach i zapachach. Dowiedzieliśmy się również co nieco o historii mydła i jego rodzajach. A wiecie co to jest „ług”? W tym roztworze (silnie żrącym) dawniej prano i wybielano bieliznę. Gospodynie same przygotowywały taki proszek do prania, czyli popiół drzewny zalewały wodą, zagotowywały, potem cedziły przez sitko i gotowe.

Na zakończenie pracowitego dnia wszyscy posilili się kiełbaskami i samodzielnie wykonanymi, przepysznymi rogalikami.

Skorzystaliśmy też z pięknej pogody, bo bawiliśmy się wesoło na terenie Krainy Rumianku.

 

Zachęcamy innych do poznania naszego bogatego regionu, w którym kultywuje się tradycję przodków.