Szkoła Podstawowa w Sworach

im. 1000-lecia Państwa Polskiego

sl_1 sl_2 sl_3 sl_4

Narodowe Święto Niepodległości-pamiętamy

10 listopada 2017 roku w przededniu obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę również i w naszej małej Ojczyźnie, Sworach, nie mogło zabraknąć uhonorowania tego ważnego patriotycznego święta. Upamiętnienie zrywu narodowowyzwoleńczego nastąpiło najpierw przed sworskim pomnikiem postawionym na pamiątkę 10 – lecia Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego. Pomnik postawiono w 1928 roku i po dzień dzisiejszy stanowi jedno z najważniejszych miejsc w Sworach, a także symbol odwagi i niezłomności żołnierzy, wyróżnik czasów ważnych, o których nigdy nie należy zapomnieć. Przed pomnikiem zgromadzili się zaproszeni goście, delegacje władz gminnych: wójt gminy Biała Podlaska pan Wiesław Panasiuk, sekretarz gminy Biała Podlaska pani Grażyna Majewska, Przewodniczący Rady Gminy Biała Podlaska pan Dariusz Plażuk, radny powiatu bialskiego pan Czesław Pikacz, radny gminy Biała Podlaska pan Ryszard Olesiejuk, radny gminy Biała Podlaska pan Mariusz Semeryło, sołtys wsi Swory pan Tomasz Czemierowski, pan Zbigniew Łochina, (to on był pomysłodawcą uroczystych obchodów Święta Niepodległości w Sworach), dyrektor Publicznego Gimnazjum w Sworach pan Krzysztof Wawrzyńczuk oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Sworach pan Gustaw Jakimiuk, a także mieszkańcy Swór, delegacje harcerzy, uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej i gimnazjum.

Złożyli oni wieńce, zapalili znicze. Chwila zadumy, chwila ciszy i refleksji. W  takich momentach miłość do Ojczyzny wzrasta, wydaje się być czymś nieodłącznym, naturalnym, takim naszym  polskim naturalnym odruchem, czasem, gdy nie wstydzimy się naszej polskości. Zgromadzeni, w patriotycznym zadumaniu, apelem uhonorowali pamięć poległych zwycięzców. Następnie goście oraz gospodarze udali się do budynku gimnazjum, by tam uczestniczyć w dalszej części obchodów. Tutaj czekali na nich uczniowie i nauczyciele obu szkół, pracownicy obsługi. Dyrektor Szkoły Podstawowej pan Gustaw Jakimiuk powitał serdecznie wszystkich zgromadzonych, przedstawił zaproszonych gości i oddał głos Wójtowi Gminy Biała Podlaska panu Wiesławowi Panasiukowi, który w przemówieniu stwierdził, że spotkaliśmy się w dniu mocno niezwykłym i radosnym w kalendarzu rocznic naszej Ojczyzny i należy pochylić czoła przed ofiarą ludzi walczących o niepodległość; pielęgnować pamięć o nich i wspominać czasy ważne, decydujące również i o naszej teraźniejszości. Na koniec stwierdził, że nasza codzienna sumiennie wykonywana praca oraz przyzwoite życie - to patriotyzm XXI wieku. Czym jeszcze jest patriotyzm dzisiaj? Można byłoby zadać sobie właśnie takie pytanie dzisiaj. Szczególnie młodzi ludzie mogliby mieć problem z uświadomieniem sobie, że nie tylko wojna wyzwala w ludziach właściwą  dla obywatele ojczyzny postawę. Szacunek, poświęcenie, wiedza, solidarność, pozytywny charakter, wspólnota - oto postawy godne naśladowania nie tylko dla młodych. Wszyscy zgromadzeni widzowie uczestniczyli w nietuzinkowej lekcji historii zapadającej w pamięć, wypełnionej uczuciem. Pan Gustaw Jakimiuk zaprosił na część artystyczną, która została przygotowana przez panią Ewę Dzialuk i panią Agnieszkę Kakietek oraz panią Barbarę Konkol i panią Iwonę Gałamaga. Inscenizacja słowno- muzyczna w wykonaniu uczniów ze szkoły podstawowej pokazująca ich podczas przygotowywania gazetki okolicznościowej na dzień 11 listopada i rozmawiających o tym, co tak właściwie robią i po co; przypominających sobie najważniejsze fakty z historii nie tylko te związane z dniem 11 listopada 1918 roku, mówiących o naszych znakach narodowych, symbolach i wyróżnikach polskości w świecie, szukających wiadomości w książkach historycznych - to dobry przykład godny naśladowania dla uczniów oglądających spektakl, że tak należy postępować, odnaleźć w przeszłości to, co należy ocalić od zapomnienia.

 

SZKOŁA PODSTAWOWA

im. 1000-lecia Państwa Polskiego

w Sworach


ul. Szkolna 34

21-500

Biała Podlaska

tel./fax

83 343 35 29

 

 

NIP: 537-168-42-60

REGON: 001121310

e-mail: spswory@gmail.com


     

 

 

Od dnia  1 października 2013 roku otwarto nowy oddział w punkcie przedszkolnym w Szkole Podstawowej w Sworach w ramach realizacji projektu „Nowe oddziały w  punktach przedszkolnych” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

 

 

 

 

Przydatne linki:

Gmina Biała Podlaska

Oświata w naszej gminie

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Kuratorium Oświaty w Lublinie

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie

 

NASI DOBROCZYŃCY:

ADF  - p. Dariusz Furmaniuk

KSEMAR - pp. Aleksandra i Andrzej Hajbos

Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej

p. Mariusz Jadczuk

p. Marek Kaliszewski

p. Agnieszka Kasjaniuk

p. Robert Janczuk

p. Piotr Filipiuk

p. Agata Gryta

p. Wiesław Arseniuk

p. Dariusz Makarewicz

p. Bożena Sawczuk

p. Ryszard Olesiejuk

p. Grzegorz Gawda

p. Tomasz Melaniuk

Losowe zdjęcie z galerii