ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA W PRZEDSZKOLU

19 lutego 2018 r. dzieci z punktu przedszkolnego 5 l. po raz pierwszy obchodziły nietypowe święto: „Światowy Dzień Kota”. W ramach zajęć z okazji Dnia Kota dzieci poznały różne rasy kotów, zapoznały się z życiem kotów, ich pielęgnacją i sposobem odżywiania. Były też wesołe kocie zabawy, rozwiązywanie kocich zagadek oraz słuchanie bajeczek o kotku.

Ale największą radość sprawiła dzieciom pewna niespodzianka. W tym dniu na wszystkich przedszkolaków czekał tajemniczy gość – kot Czaruś. Kota przywiozła mama naszej dziewczynki z przedszkola – p. Magdalena Jaszczuk. Przedszkolaki miały możliwość poznania zasad opieki nad zwierzęciem, dowiedziały się, jakie są ulubione smakołyki Czarusia oraz poznały podstawy jego pielęgnacji. Najwięcej radości sprawiła dzieciom możliwość zabawy z milusińskim. Słodki kot Czaruś pozwolił się wszystkim głaskać, przytulać, chętnie bawił się z dziećmi oraz z zainteresowaniem przyglądał się nowym twarzom. Widać było, że kot Czaruś czuł się w przedszkolu dobrze i komfortowo. Wylegiwał się na parapecie i wędrował swobodnie po całej sali. Z ciekawością wpatrywał się w to, co się dzieje wokół niego. Spotkanie z kotem Czarusiem sprawiło dzieciom wiele radości i pozytywnych emocji.

Celem obchodów Światowego Dnia Kota było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Kot Czaruś jest właśnie przykładem takiego kota, który został przygarnięty przez dzieci - Weronikę i Dawida. Dlatego warto już w przedszkolu uwrażliwiać dzieci na krzywdę zwierząt oraz na to, żeby nie porzucać ich, bo to nie zabawki, ale żywe stworzenie.