CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. Dzięki programom edukacyjnym, wśród dzieci i młodzieży kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne. Jednym z takich programów jest ogólnopolski program edukacji antytytoniowej dla dzieci przedszkolnych, ich rodziców i opiekunów: „Czyste powietrze wokół nas”.

Program: „Czyste powietrze wokół nas” realizowany był w dwóch grupach przedszkolnych: 5 i 6 latkach. Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw u dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.

Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu oraz wyrażenie zgody udziału dziecka w tym programie. Kolejna formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci składający się z 5 zajęć warsztatowych: „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?”, „Jak unikać dymu papierosowego?”, „Nie pal przy mnie”. Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu. Obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, a potem rysowały swoje obserwacje. Dzieci projektowały znaczek: „Nie pal przy mnie”, wyklejały Dinka, który towarzyszył dzieciom w trakcie realizacji całego programu. W formie pantomimy naśladowały zachowanie osób niepalących i palących. Oglądały prezentację multimedialną o szkodliwości palenia. Zwieńczeniem całej akcji był rodzinny konkurs plastyczny: „Nie pal przy mnie, proszę!”. Prace wykonane przy współudziale rodziców zostały zaprezentowane na wystawce w holu przedszkola. Celem konkursu było propagowanie mody na niepalenie oraz uświadomienie dzieciom negatywnego wpływu biernego i czynnego palenia papierosów na zdrowie człowieka.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się 13 czerwca 2019 r. Postanowiono wyróżnić prace następujących przedszkolaków:

I miejsce – Kornelia Sawczuk

II miejsce – Dominik Zub

III miejsce – Szymon Jóźwiak

Wyróżnienie – Stanisław Mikiciuk

Wyróżnienie – Sylwia Gromadzka.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu zdolności plastycznych.

Nad realizacją całego programu czuwały wychowawczynie grup przedszkolnych: pani Joanna Grochowska i pani Iwona Chaniewicz.