TYDZIEŃ WALKI Z RAKIEM I ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

W dniach od 4 do 11 lutego obchodziliśmy w naszej szkole „Tydzień Walki z Rakiem” i „Światowy Dzień Chorego” zorganizowany przez pedagoga szkolnego i Szkolne Koło Caritas nr 34.

Najnowsze dane wykazują, że w ciągu ostatnich trzech dekad liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w  Polsce wrosła ponad dwukrotnie. Ogólnie szacuje się, że w naszym społeczeństwie prawie 990 tysięcy osób żyje z chorobą nowotworową, a nowotwory złośliwe to wciąż druga przyczyna zgonów w Polsce. Bez wątpienia choroby nowotworowe to jedno z największych współczesnych zagrożeń dla życia i zdrowia, dlatego należy przypomnieć, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka.  Właśnie odpowiednia profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby mogą znacząco przyczynić się do jej wyleczenia. Obecnie głównym powodem wysokiej umieralności na raka jest zbyt późne wykrycie choroby. Chcąc przybliżyć problem choroby i walki z nią oraz sytuacje ludzi chorych społeczność naszej szkoły podjęła różne inicjatywy związane z propagowaniem zdrowia profilaktyki i opieki nad ludźmi chorymi. Obchody naszej tygodniowej imprezy rozpoczęliśmy profilaktycznym apelem, podczas którego przedstawiono krótkie historie powstania „Dnia Walki z Rakiem” i „Światowego Dnia Chorego”, zaprezentowano krótkie historie osób chorych i harmonogram działań, jakie zostaną podjęte.

Wyzwania jakie sobie postawiliśmy obejmowały:

- lekcje religii w klasach I -VIII na temat hospicjum i wolontariatu;

- projekcje filmu „Cudowny chłopak” poruszającego problem akceptacji osoby chorej w środowisku;

- wykonywanie podczas przerw zakładki dla chorego (85 sztuk);

-  w ramach solidarności z osobami chorymi na nowotwory nosiliśmy wstążeczki i stroje w kolorze różowym i niebieskim;

- odbyły się konkursy:

MÓJ UPOMINEK DLA CHOREGO” klasy: 0 – III, oddano 17 prac;

NAJPIĘKNIEJSZE ŻYCZENIA DLA CHOREGO” klasy: V – VIII (niestety żadna praca nie trafiła do komisji konkursowej);

- zorganizowaliśmy zbiórkę oliwek i chusteczek nawilżanych, którą w całości przekazaliśmy na rzecz hospicjum – „Domowy Szpital” w Białej Podlaskiej. Zebrano 160 opakowań chusteczek i 50 oliwek;

- uczniowie naszej szkoły wykonali laurki dla osób chorych - 108 sztuk;

Prace wykonane przez naszych uczniów zostały przekazane na rzecz chorych z naszego środowiska lokalnego i pacjentów hospicjum – „Domowy Szpital” w Białej Podlaskiej. Wszystkim uczniom którzy aktywnie włączyli się w poszczególne akcje serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że przekazane przez tę inicjatywę wartości szacunku, współczucia i niesienia bezinteresownej pomocy będą realizowane przez naszych uczniów  w codziennym życiu.