I BIEGI POWIATOWE IM. TADEUSZA ŚLEDZIA W SWORACH

Po raz kolejny zorganizowaliśmy powiatowe biegi przełajowe w Sworach, które odbyły się 4 października 2017 r.Od tego roku noszą one imię Tadeusza Śledzia. Była to inicjatywa miejscowych nauczycieli wychowania fizycznego, którzy szczególną pamięcią chcieli objąć swojego zmarłego kolegę, nauczyciela, miłośnika sportu.

Chętnie, ponownie przyjechało do nas wielu zawodników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Z naszej wystartowałoaż 65 uczniów, żeby zmierzyć się z przeciwnikiem, ale również z samym sobą. Każdy chciał być pierwszy – i to jest wspaniałe, że tak myśleli szczególnie najmłodsi zawodnicy, bo właśnie ta myśl dawała im motywację do startu. W tym dniu pogoda nas nie rozpieszczała, ale na szczęście nie padało. Spośród ponad 400 wszystkich biegaczy nasza szkoła wypadła zupełnie nieźle. Po podsumowaniu  punktacji drużynowej okazało się, że zajęliśmy Vmiejsce wśród kilkunastu szkół z powiatu bialskiego. Nie wypada nie napisać o zawodnikach i zawodniczkach z klas młodszych, ponieważ to oni najchętniej, z wielkim zapałem wystartowali po zdobycie miejsc na podium. Najlepszą frekwencję na starcie zaprezentowała klasa IIIa. Tam to się działo… tylko dwie osoby nie pobiegły. Pozostali mieli taki błysk w oku, że już na starcie widzieli siebie na I miejscu. I niewiele brakowało, żeby tak się stało, ponieważ Lean Sergiej zajęła w swoim biegu II miejsce, a Wojtek Sawczuk  III.  To były najlepsze wyniki spośród wszystkich biegaczy ze szkoły.

Pozostali pobiegli dobrze, inni bardzo dobrze, ale najważniejsze, że chcieli wystartować. Przegrał tylko ten, który nie wystartował wcale, pozostali mogą czuć się zwycięzcami.

Cieszymy się, że mogliśmy zorganizować zawody, które nie ukrywajmy postrzegane są przez inne szkoły bardzo pozytywnie. Podobała się ludziom organizacja, łady teren i chyba najważniejszy nasz atut – po prostu serdeczna atmosfera, którą tworzy nasza szkolna społeczność. Mamy nadzieję, że to wydarzenie stanie się naszą ,,szkolną, serdeczną, sworską tradycją.’’

Dzisiejsza impreza sportowa nosi nazwę I Biegi Powiatowe im. Tadeusza Śledzia i jest inicjatywą miejscowych nauczycieli wychowania fizycznego, którzy szczególną pamięcią chcą objąć swojego zmarłego kolegę, nauczyciela, miłośnika sportu.

Tadeusz Śledź był nauczycielem i propagatorem sportu w Szkole Podstawowej w Sworach. Urodził się 1 stycznia 1948 roku w Żakowoli, dzieciństwo i młodość spędził w Białej Podlaskiej, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, A potem Studium Nauczycielskie Wychowania Fizycznego. W roku 1969 rozpoczął pracę w szkole Podstawowej w Sworach jako wuefista.

W niedługim czasie też tutaj poznał swoją przyszłą żonę, więc los już na zawsze związał go z naszą miejscowością. Założył rodzinę i wraz z żoną Jadwigą wychował czworo dzieci.

Przez 30 lat pełnił służbę pedagogiczną jako specjalista w dziedzinie sportu, doskonały organizator imprez sportowych szkolnych i środowiskowych, sprawiedliwy nauczyciel,  konsekwentny wychowawca i pasjonat swojego zawodu. Tu w Sworach pozostawił trwały ślad wpisany w pamięć wielu ludzi i dużej mierze przyczynił się do rozwoju naszej szkoły, szczególnie w dziedzinie sportowej.

Wszyscy mieszkańcy naszego środowiska lokalnego doskonale pamiętają jego przyjazny uśmiech, życzliwe spojrzenie, dobry humor, który nigdy go nie opuszczał i którym zarażał ludzi wokół siebie.

To dzięki jego sportowej pasji i pedagogicznym umiejętnościom wielu młodych ludzi szczyciło się wybitnymi osiągnięciami , a Szkoła Podstawowa w Sworach zawsze odnosiła wiele sukcesów w różnych dziedzinach sportu.

W 2000 roku Tadeusz zakończył swoją posługę nauczycielską i przeszedł na emeryturę, którą się długo nie nacieszył. Zmarł 22 sierpnia 2005 roku w wieku 57 lat. Teraz pojawiła się idea uczczenia jego pamięci poprzez zorganizowanie biegów jego imienia.