100 lat niepodległej

11 listopada 2018 roku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbyły się gminne uroczystości tego wielkiego święta.O godzinie 13.00 w kościele parafialnym odprawiona została uroczysta msza św. za Ojczyznę z udziałem między innymi pocztów sztandarowych szkoły podstawowej i gimnazjum oraz OSP Swory i OSP Cełujki, grupy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i  26  Drużyny Harcerskiej w Sworach.

Po mszy św. wszyscy uczestnicy udali się pod pomnik powstały w 1928 roku z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości, gdzie zaproszone delegacje złożyły kwiaty. Następnie w przemarszu wszyscy udali się do szkoły na dalszą część uroczystości.

Pierwszym jej punktem było odsłonięcie tablicy „Pięciu Prawd Polaków Spod Znaku Rodła”. Ten tzw. dekalog polskości wskazuje kolejno na to, że: po pierwsze – „Jesteśmy Polakami”, po drugie „Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci”, po trzecie – „Polak Polakowi bratem”, po czwarte „Co dzień Polak Narodowi służy” i po piąte „Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle”.

Podniosłym momentem było odśpiewanie 4 zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP z Łomaz.

Następnie dyrektor szkoły Pan Gustaw Jakimiuk przywitał przybyłych gości.

Centralnym punktem obchodów 100 lecia Niepodległej była akademia. – Do tej dzisiejszej uroczystości przygotowywaliśmy się praktycznie przez cały rok. Organizowaliśmy m.in. akademie szkolne, konkursy historyczne i sadziliśmy dęby niepodległości. Dzień 11 listopada jest symbolem miłości do ojczyzny, walki o honor, symbol wiary i zwycięstwa – mówił podczas uroczystości Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska.

Organizacja szkolnych akademii miała formę konkursową. Pierwsze miejsce zdobyła  Szkoła Podstawowa w Grabanowie i zaprezentowała się przed licznie zgromadzona publicznością. Przedtem jednak w krótkich „mini” występach swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne prezentowali uczestnicy ze wszystkich szkół Gminy Biała Podlaska.

Ponadto zostały przyznane nagrody w konkursie ortograficznym i plastycznym z okazji 100 lecia Niepodległej, organizowanych przez nasza gminę. Uczennica naszej szkoły Aleksandra Walczuk z klasy VI zajęła III miejsce w swojej kategorii w konkursie ortograficznym, a uczennica klasy VIII Aleksandra Struk zajęła I miejsce w konkursie plastycznym.

Można było obejrzeć wystawę prac w konkursie plastycznym i zdjęcia z akademii w poszczególnych szkołach, podziwiać krótki występ MGT "Macierzanka" oraz pośpiewać pieśni niepodległościowe.