AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020”

Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można!

W bieżącym roku już po raz dwudziesty siódmy Fundacja „Nasza Ziemia” koordynowała największą polską akcję ekologiczną: „Sprzątanie świata – Polska”, która przebiegała pod hasłem„Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Oczywiście  Szkoła Podstawowa w Sworach zgodnie z tradycją, ale przede wszystkim rozwiniętą w środowisku uczniowskim potrzebą działań ekologicznych, aktywnie włączyła się w tak ważną inicjatywę.

W piątek 18 września cała społeczność szkolna wyposażona w worki i rękawice stawiła się w gotowości do działania. Cel –czysta wieś! Wszystkie dzieci z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do porządkowania wyznaczonychklasom rejonów w całej miejscowości.  Sprzątaliśmy wszystkie ulice, chodniki, pasy drogowe, tereny wokół instytucji i miejsca pamięci narodowej w Sworach. I tu ogromne zaskoczenie! Gdzie te śmieci?

Tak mało!Zaplanowane „wielkie sprzątanie” okazało się wyprawą w poszukiwaniu „zaginionych śmieci”.

Brawo Mieszkańcy Swór! Brawo, że nie zapominacie, że Ziemia to nasz wspólny dom,

o który wszyscy powinniśmy dbać, bo nie mamy innego!

Brawo Mieszkańcy Swór, dzięki Wam uczniowie naszej szkoły miały przepiękną lekcję edukacji ekologicznej z wzorowym przykładem.

Wniosek: 27 lat rozwijania świadomości ekologicznej Polaków przyniosło oczekiwane efekty, przynajmniej zauważamy je tutaj w naszej wsi. Zapewne takich czystych miejsc jak Swory jest w Polsce bardzo dużo. Młode pokolenie zauważa problem, zgłębia jego tajniki, podejmuje odpowiednie działania, więc chyba z nadzieją możemy patrzeć w przyszłość.

Oczywiście nie jest jeszcze idealnie, w dziedzinie ekologii jest jeszcze naprawdę dużo do naprawienia, alew naszej szkole, podobnie jak w wielu w całym kraju, rozwijamy świadomość ekologiczną dzieci już od przedszkola. Podejmujemy przez cały rok różnorodne działania, które rozbudzają w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne i to jest właśnie nasza nadzieja.

Wracając do akcji „Sprzątania świata” w Sworach, to ta niewielka ilość śmieci, którą udało nam się odnaleźć, w większości  pochodzi zapewne od osobników dorosłych (opakowania produktów dozwolonych od lat 18), więc dla nich mamy przestrogę:

Niesprzątnięte śmieci będą straszyć waszych potomków, którzy już nawet nie będą w stanie napsioczyć na prababkę Zosię czy prapradziadka Macieja, którzy ten bałagan zostawili, bo ich imiona zatrze czas. Szklane butelki, plastiki  przetrwają dłużej niż napisy na waszych nagrobkach...

A my, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sworach, jesteśmy świadomi i odpowiedzialni, więc  pozostawimy po sobie „czysty świat” – OBIECUJEMY!

Link do zdjęć: