Szkoła Podstawowa w Sworach

im. 1000-lecia Państwa Polskiego

sl_1 sl_2 sl_3 sl_4

AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020”

 Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można! 

 W bieżącym roku już po raz dwudziesty siódmy Fundacja „Nasza Ziemia” koordynowała największą polską akcję ekologiczną: „Sprzątanie świata – Polska”, która przebiegała pod hasłem„Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Oczywiście  Szkoła Podstawowa w Sworach zgodnie z tradycją, ale przede wszystkim rozwiniętą w środowisku uczniowskim potrzebą działań ekologicznych, aktywnie włączyła się w tak ważną inicjatywę.

 W piątek 18 września cała społeczność szkolna wyposażona w worki i rękawice stawiła się w gotowości do działania. Cel –czysta wieś! Wszystkie dzieci z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do porządkowania wyznaczonychklasom rejonów w całej miejscowości.  Sprzątaliśmy wszystkie ulice, chodniki, pasy drogowe, tereny wokół instytucji i miejsca pamięci narodowej w Sworach. I tu ogromne zaskoczenie! Gdzie te śmieci?

 

Tak mało!Zaplanowane „wielkie sprzątanie” okazało się wyprawą w poszukiwaniu „zaginionych śmieci”.

 

Brawo Mieszkańcy Swór! Brawo, że nie zapominacie, że Ziemia to nasz wspólny dom,

 

o który wszyscy powinniśmy dbać, bo nie mamy innego!

 

Brawo Mieszkańcy Swór, dzięki Wam uczniowie naszej szkoły miały przepiękną lekcję edukacji ekologicznej z wzorowym przykładem.

 

Wniosek: 27 lat rozwijania świadomości ekologicznej Polaków przyniosło oczekiwane efekty, przynajmniej zauważamy je tutaj w naszej wsi. Zapewne takich czystych miejsc jak Swory jest w Polsce bardzo dużo. Młode pokolenie zauważa problem, zgłębia jego tajniki, podejmuje odpowiednie działania, więc chyba z nadzieją możemy patrzeć w przyszłość.

 

Oczywiście nie jest jeszcze idealnie, w dziedzinie ekologii jest jeszcze naprawdę dużo do naprawienia, alew naszej szkole, podobnie jak w wielu w całym kraju, rozwijamy świadomość ekologiczną dzieci już od przedszkola. Podejmujemy przez cały rok różnorodne działania, które rozbudzają w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne i to jest właśnie nasza nadzieja.

 

Wracając do akcji „Sprzątania świata” w Sworach, to ta niewielka ilość śmieci, którą udało nam się odnaleźć, w większości  pochodzi zapewne od osobników dorosłych (opakowania produktów dozwolonych od lat 18), więc dla nich mamy przestrogę:

 

Niesprzątnięte śmieci będą straszyć waszych potomków, którzy już nawet nie będą w stanie napsioczyć na prababkę Zosię czy prapradziadka Macieja, którzy ten bałagan zostawili, bo ich imiona zatrze czas. Szklane butelki, plastiki  przetrwają dłużej niż napisy na waszych nagrobkach...

 

A my, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sworach, jesteśmy świadomi i odpowiedzialni, więc  pozostawimy po sobie „czysty świat” – OBIECUJEMY!

 

 Link do zdjęć:

https://photos.app.goo.gl/9dSWh7PFhK5dwgAL6

SZKOŁA PODSTAWOWA

im. 1000-lecia Państwa Polskiego

w Sworach


ul. Szkolna 34

21-500

Biała Podlaska

tel./fax

83 343 35 29

 

 

NIP: 537-168-42-60

REGON: 001121310

e-mail: spswory@gmail.com

 

PROCEDURY - BEZPIECZNA SZKOŁA

WYKAZ INSTYTUCJI I ORGANIZACJI UDZIELAJĄCYCH POMOCY  PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ,  WYCHOWAWCZEJ I POMOCY NA RZECZ OSÓB POKRZYWDZONYCH CZYNAMI KARALNYMI

 

 

 

     

 

 

Od dnia  1 października 2013 roku otwarto nowy oddział w punkcie przedszkolnym w Szkole Podstawowej w Sworach w ramach realizacji projektu „Nowe oddziały w  punktach przedszkolnych” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

 

 

 

 

Przydatne linki:

Gmina Biała Podlaska

Oświata w naszej gminie

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Kuratorium Oświaty w Lublinie

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie

 

NASI DOBROCZYŃCY:

ADF  - p. Dariusz Furmaniuk

KSEMAR - pp. Aleksandra i Andrzej Hajbos

Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej

PELLMAR-p. Mariusz Kasjaniuk, Zienie 

KONKRET-p. Adam Bartniczuk-Łosice

p. Mariusz Jadczuk

p. Marek Kaliszewski

p. Agnieszka Kasjaniuk

p. Robert Janczuk

p. Piotr Filipiuk

p. Agata Gryta

p. Wiesław Arseniuk

p. Dariusz Makarewicz

p. Bożena Sawczuk

p. Ryszard Olesiejuk

p. Grzegorz Gawda

p. Tomasz Melaniuk

Losowe zdjęcie z galerii